Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wielka Wyspa
Blended Whisky i Single Malt Whisky – czym się różnią?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Na świecie istnieje wiele rodzajów whisky. Większość osób uważa, że każda „ruda na myszach” jest identyczna. Jedyne, co według nich je odróżnia, to czas jaki spędza na leżakowaniu. Nie jest to oczywiście prawdziwe stwierdzenie. Sprawdźmy, co odróżnia Blended Whisky od Single Malt Whisky.
Blended Whisky i Single Malt Whisky – czym się różnią?

Najważniejsza różnica – zboże

Pierwszą i najważniejszą cechą, jaka odróżnia od siebie Blended Whisky i Single Malt Whisky jest rodzaj używanego zboża. W przypadku Single Malt Whisky używa się jedynie jęczmienia. Jest to ziarno drogie i bardzo kapryśne w uprawie. Z kolei Blended Whisky, to po polsku „mieszana”. Oznacza to, że do jej produkcji można użyć, i tak się właśnie robi, wielu rodzajów zbóż, a nawet kukurydzy.

 

Inna destylacja i beczki

Przy produkcji każdego rodzaju whisky niemal najważniejszą rzeczą jest rodzaj użytych beczek i czas leżakowania w nich. Zacznijmy jednak od destylacji. Zarówno Blended Whisky (mieszana), jak i Single Malt Whisky (zbożowa) jest destylowana w inny sposób. Różnica ta ma kolosalny wpływ na ostateczny efekt smakowy. Mieszana „ruda” poddawana jest destylacji kolumnowej. Jest to dość tani i popularny sposób destylacji. Z kolei whisky zbożowa poddawana jest destylacji alembikowej. Czym się różni do kolumnowej? Przede wszystkim jest ona droższa i mniej wydajna. Jednak działa to zdecydowanie na korzyść produkowanych w ten sposób trunków. Dzięki alembikom Single Malt otrzymuje wyjątkowe walory smakowe i zaliczany jest do najbardziej wykwintnych alkoholi świata.

 

Poświęćmy chwilę beczkom. To one wieńczą dzieło, jakim jest produkowanie miedziowego trunku. Bez nich nie byłoby tych whisky jakie znamy obecnie. W produkcji Single Malt Whisky każda beczka używana jest z reguły dwa, trzy razy. Oznacza to, że alkohol ten cechuje wysoka jakość. A co z  Blended Whisky? Producenci nie chwalą się podobną informacją. Można z tego wywnioskować, że whisky mieszana leżakuje w beczkach niskiej jakości (np. tych, których nie można już użyć do produkcji Single Maltów). Dodajmy do tego masowość produkcji Blended Whisky i otrzymamy prosty wynik – musi to się odbić na jej jakości.

 

Blended Whisky – po co nam mieszana?

Jak już wiecie Blended Whisky to mieszanina wielu rodzajów whisky. Po co jednak producenci dopuszczają się takich praktyk? Jednym z powodów produkcji Blended Whisky jest jej niska cena. Mieszana jest najpopularniejszą whisky i możemy ją kupić nawet na stacji benzynowej. To produkt skierowany do masowego odbiorcy, który w ten sposób może zacząć swoją przygodę z whisky bez wydawania setek złotych.


MRo © 2007 - 2019 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl

Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
 
Dzisiaj
Środa 16 października 2019
Imieniny
Ambrożego, Florentyny, Gawła

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl